• הונדורס


  הונדורס
 • חדשות ועדכונים

  מקטרות צרפתיות
  הגיעו מקטרות '' צרפתיות '' פומית ארוכה מבית Big Ben במגוון רחב 690 ₪
  הומידורים עץ סידר
  הגיעו הומידורים עץ סידר במגוון רחב ונוסף מהקיים באתר בואו לראות ולהתרשם
  חדש בארץ ענק הסיגרים מקסיקו
  חדש בארץ סיגרים a.torrent ,te -amo ,santa- clara

הונדורס

הונדורס כמו ניקרגואה מגדלת קפה , בננות וכמובן טבק , הונדורס גובלת עם ניקרגואה, והמון סיגרים אשר מיוצרים ב ניקרגואה יהיו גם מעלים אשר הונדורס מייצרת ,הטבק דומה מאד לטבק הדומינקני כך שטיב הסיגרים נשמר ברמה גבוהה ורק הארומות והטעמים משתבחים עם הבלנדים הנהדרים של הטבק המגוון שסיגרים אלה מורכבים

ההיסטוריה המדינית של הונדורס:
יש עדויות ליישוב של בני המאיה, לפחות מאז שנת 1000 לפני הספירה, בקופאן (Copan) שבמערב הונדורס, אבל כמו ערי מדינה אחרות של בני המאיה, ננטשה גם זו באורח מסתורי בשנת 900 לספירה לערך. קולומבוס נחת לראשונה ביבשת אמריקה בטרוחיו (Trujillo) שבצפון הונדורס, בשנת 1502 וקרא למדינה על שם המים העמוקים בים הקאריבי ('הונדורס' פירושו מעמקים בספרדית). הספרדים התיישבו בטרוחיו בשנת 1525 ועד מהרה החלו להתעניין ביישובן של הרמות, הקרירות יותר. הם ייסדו עיר בירה בקומאייגואה (Comayagua) שבמרכז הונדורס, בשנת 1537, וזו נותרה המרכז הפוליטי והדתי של המדינה ב-350 השנים הבאות, עד להעברת מעמד הבירה לטגוסיגאלפה בשנת 1880.

האינדיאנים התנגדו להתיישבות הספרדית, ועל פי מספר תיאורים, כמעט הצליחו לגרש את המתיישבים מהיבשת. הצ'יף של שבט לנקה, לאמפירה, הוביל 30,000 אינדיאנים לקרב נגד הספרדים, אך נרצח באופן בוגדני במהלך שיחות השלום בשנת 1538, ושנה לאחר מכן חוסלה ההתנגדות של הילידים. בשנת 1570 נתגלו זהב וכסף ליד טגוסיגאלפה ומשכו שודדי ים בריטיים והולנדיים לאזור טרוחיו. בשנת 1600 לערך, העריכו הספרדים שבאי רואטאן (Roatan) יושבים כ-5,000 שודדי ים בריטיים. טרוחיו נבזזה בשנת 1643 על ידי שודדים הולנדיים, והספרדים לא שבו ליישב אותה עד 1787.

שעה שהספרדים ריכזו את מאמציהם בהתיישבות בפנים הארץ, התעניינו הבריטים בחוף הקריבי בזכות עצי המהגוני שבו, וייבאו מתיישבים שחורים מג'מייקה ומאיים אחרים בים הקריבי כדי לכרות את העצים. בעקבות פנייתם של הצ'יפים של שבטי מיסקיטו, הוכרז על הקמתה של מדינת חסות בריטית לאורך כל אזור החוף, מהונדורס ועד ניקרגואה. מדינת חסות זו החזיקה מעמד עד 1859, כשהאזור הוחזר לידי הונדורס.

ספרד העניקה להונדורס עצמאות בשנת 1821, וזו הפכה לזמן קצר חלק ממקסיקו העצמאית, אך לאחר מכן הצטרפה לפדרציה של מרכז אמריקה. הסכסוכים בין השמרנים לבין הליברלים בה הובילו להתנתקות מהברית, והונדורס הכריזה על הקמתה של מדינה עצמאית בשנת 1838. מאז, הועבר השלטון מיד ליד בין שתי הסיעות הפוליטיות הגדולות לבין סדרה של משטרים צבאיים. מיום שזכתה בעצמאות, התחוללו בהונדורס עשרות הפיכות, מרידות, 'סערות' פוליטיות ותככנויות בסגנון מקיאוולי. האירוע הזכור ביותר היה פלישתו של ההרפתקן הצבאי האמריקני וויליאם ווקר בשנת 1860, אלא שניסיונו להשתלט על מרכז אמריקה הסתיים בתבוסה מחפירה בטרוחיו.

אלא שבמקום שבו נכשל ווקר בניסיונו לזכות בשליטה על הונדורס למען ארצות הברית, הצליחו החברות האמריקניות לסחר בפירות לבצע את המשימה. בשלהי המאה ה-19 נרכשו שטחי אדמה גדולים לאורך החוף הצפוני והפורה של הונדורס על ידי חברות אמריקניות, תמורת תשלומים נדיבים, במטרה לייבא בננות לדרום ארצות הברית. שלוש חברות מארצות הברית השתלטו לבסוף על 75 אחוז מכל מטעי הבננות בהונדורס. בשנת 1913 היווה יצוא הבננות 66 אחוז מסך כל הייצוא של הונדורס, ובכך הפך את החברות הללו לכוח רב עוצמה בפוליטיקה של המדינה. כל חברה הפכה לבת בריתה של סיעה פוליטית, והיריבויות בין שלוש החברות הגדולות הן שקבעו את האקלים הפוליטי במדינה במחצית הראשונה של המאה ה-20.

בשנת 1969, שקעו הונדרוס ואל סלבדור לזמן קצר במלחמה שנודעה בכינוי 'מלחמת הכדורגל', ושהביאה לפלישתם של כוחות מאל סלבדור לאדמת הונדורס ולהפצצות שהמטירו המטוסים של צבא הונדורס. מלחמה זו, שפרצה במהלך משחק הכדורגל המכריע שנועד לקבוע איזו משתי המדינות תעלה למונדיאל, ניצתה בשל האשמה ביחס גרוע כלפי מהגרים מאל סלבדור שהתגוררו בהונדורס. המלחמה, שארכה 100 שעות בלבד, דרדרה את היחסים בין שתי השכנות למשך עשר השנים הבאות.

במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20, מצאה עצמה הונדורס מוקפת בסערות הפוליטיות שפקדו את שכנותיה ניקרגואה, אל סלבדור וגואטמלה, והפכה למקום מפלט למשמר הלאומי של הרודן סומוסה (משמר שנקרא קונטראס), כשהסנדיניסטים הפילו את משטרו של הרודן מניקרגואה. השפעתה החזקה של ארצות הברית, הסיוע והעזרה הצבאית שהעניקה להונדורס תרמו לשמירה על היציבות בה במהלך כל אותה תקופה, והמדינה הפכה לזירה אסטרטגית חשובה לפעילותה של ארצות הברית באזור. סכומי עתק ואלפי חיילים אמריקניים הוזרמו להונדורס, בשעה שארצות הברית פתחה במבצעי הסתה שנועדו להפיל את הסנדיניסטים בניקרגואה, תוך שימוש במחנות הפליטים של ניקרגואה בהונדורס כבסיסים לכך. ארצות הברית גם אימנה את צבא סלבדור במחנות הפליטים מאל סלבדור בתוככי הונדורס. אבל המחאה הציבורית נגד פעילות זו, חוסר היציבות הפוליטית, חשיפת שערוריית איראן-קונטראס והידיעה ש-12,000 מחיילי הקונטראס פועלים מתוך הונדורס - כל אלה הוציאו לרחוב 60,000 איש בטגוסיגאלפה להפגנות אנטי אמריקניות. לבסוף בחן מחדש הממשל המקומי את מעמדו כבסיס צבאי של ארצות הברית, סירב לחתום על הסכמים צבאיים נוספים והורה לקונטראס לעזוב את הונדורס. עם בחירתו של צ'אמורה לנשיא ניקרגואה בשנת 1990, הסתיימה מלחמת הקונטראס, ואלה עזבו את הונדורס.

מאז, נותרו בעיותיה של הונדורס כלכליות בעיקרן, בשל הצניחה בייצוא, החוב החיצוני הגדל והולך והצמצום בתל"ג לנפש. גם הסיוע מארצות הברית הצטמצם מאז שהונדורס איננה כר לפעילותה במרכז אמריקה. הסחר עם אירופה הוא כיום פי שניים מהסחר עם ארצות הברית, אבל הונדורס עדיין פגיעה בשל התנודות החדות במחירי הבננות והקפה. בראש המפלגה הליברלית המרכז-ימנית עומד הנשיא קרלוס פלורס פאקוסה, שנבחר בנובמבר 1997. יש לו קשרים חזקים עם ארצות הברית והוא גם שותף לבעלות על העיתון לה טריבונה.

בנובמבר 1998 זרמו מתנדבים מכל רחבי העולם למרכז אמריקה כדי לסייע לה להתאושש מההרס שהותיר אחריו הוריקן מיץ'. הונדורס נפגעה קשה יותר מכולן - שלושת ימי הגשמים שבאו בעקבות הסערה גרמו למפולות בוץ ולשיטפונות שקברו תיחתם עיירות שלמות והרסו יותר מ-100 גשרים ברחבי המדינה. כשנהר צ'ולוטקה (Rio Choluteca) עלה על גדותיו, הוא הותיר חורבן בטגוסיגאלפה, הבירה, סחף כל מה שעמד בדרכו והשאיר אחריו אוקיאנוס של בוץ. עד שנת 2000 כבר סיימו לתקן את מרבית נזקיו של ההוריקן מיץ', אולם מדיניות איכות הסביבה חסרת האחריות, שהחמירה את השיטפונות, לא השתנתה כלל: עדיין ממשיכים בהונדורס לברא יערות, לקיים חקלאות לא מגוונת ולאפשר התרחבות עירונית מהירה

מכירת טבק למי שלא מלאו לו 18 אסורה בהחלט!
עם כניסתך לאתר זה הינך מצהיר שגילך מעל 18 שנה
אם גילך מתחת לגיל 18 הנך נדרש לצאת מיידית מהאתר.
אביחי - יעוץ פיתוח וקידום אתרים


Tweet