• אומנות עיצוב הסיגאר


  אומנות עיצוב הסיגאר
 • חדשות ועדכונים

  מקטרות צרפתיות
  הגיעו מקטרות '' צרפתיות '' פומית ארוכה מבית Big Ben במגוון רחב 690 ₪
  הומידורים עץ סידר
  הגיעו הומידורים עץ סידר במגוון רחב ונוסף מהקיים באתר בואו לראות ולהתרשם
  חדש בארץ ענק הסיגרים מקסיקו
  חדש בארץ סיגרים a.torrent ,te -amo ,santa- clara

אומנות עיצוב הסיגאר

לעיתים, משפיעים אירועים מרוחקים על חיינו בדרכים נסתרות. ההפיכה של פידל קסטרו מניבה היום תשואה מפתיעה לנהנתנים שמבינינו: קובה, המלכה הבלתי מעורערת של עולם הסיגארים השמרני, בו הוראות הכנה מדוייקות ומוקפדות נשמרו כנכס משפחתי סודי ועינגו דורות רבים של עשירי העולם, מתמודדת עתה כשווה בין רבים על מקומה בצמרת מול תעשייה חצופה, מרתקת ומצטיינת.
כאשר האיש עם הזקן החליט להלאים את תעשיית הסיגארים של קובה, גלו שושלות יצרנים מארץ הסוכר, הסלסה והסיגאר משפחות ששמן היה ידוע בכל העולם ככ-Torano Salazar ,Plasencia Perdomo , התקבלו בזרועות פתוחות בכל אשר הלכו. ניקרגואה השכנה סיפקה התחלה טובה, היות שגם בה, כמו בקובה, צומחים כל ששת זני הטבק, אך גם הונדורס, הדומיניקנים וקמרון אפשרו גידול איכותי . בנוסף לתהליכי העיבוד הרבים והשונים, זמני התסיסה וההבשלה, טעם הסיגאר, בדומה לטעם היין, מושפע מגורמים רבים הקשורים בגידול החקלאי עצמו – סוג האדמה, סוג הדישון וכמותו, אקלים ומשקעים, מרווחי שתילה, שיטות ומועדי ה"קציר", ושיחזור מדוייק של הסיגרים הקובניים המעולים לא היה אפשרי. השוני הכריח את הMaster blends- ה"שפים" או ה"ייננים" של תעשיית הסיגאר, לרקוח תערובות אחרות ושונות – וכך נפרץ הסכר. חידושים וגיוון זקפו ראש רענן והחלו במלחמה על ליבו של הצרכן האנין והשמרן. ובמלחמה הזאת, יש רק נשק מנצח אחד: איכות.
וכך הגיעו לעולם סיגארים מורכבים יותר (למשל – בסיגאר Odyssey”"של CAO יש 8 סוגי עלים שונים), סיגארים בצבעים חדשים כסיגארי ה"מאדורו" השחורים, סיגארים ב"נגיעות" של שרי ושמנת, קפה ותבלינים, ברנדי ושוקולד, פירות, אדמה ועשב – כאשר כל אלה מעלי טבק טבעיים בלבד, ללא כל תוספות, וכן סיגארים בצורות שונות – הסיגאר הקובני הוא עגול, בעוד בניקרגואה, החזירו אותנו למסורת העתיקה של סיגר מרובע (Box Pressed )אשר לדעתם מתאים יותר לידי המעשן ושפתיו מכל הסיגארים העגולים.

לגולים היו שני שפנים בכובעם: המוכנות להעז ולשנות בהתבסס על ידע משפחתי רב שנים, והאפשרות לייבא ולהשתמש בטבק איכותי מכל העולם. למשל, דווקא באקוודור ובקמרון , מכל המקומות שבעולם, מגדלים עלי טבק נפלאים לעטיף (עלי הטבק המצפים את הסיגאר מבחוץ).
כתוצאה מכך, שושלות הגולים רוקחות בגלותן הנוחה סיגארים חדשים בשאיפה ליצור סיגאר טוב יותר מזה שעדיין מיוצר תחת שמן במפעלן הישן בקובה. היריבויות המרות ביותר מתחוללות על מדפי חנויות הסיגארים, בין הסיגארים בעלי שם הזהה, כאשר צד אחד יוצר על ידי היצרנים הגולים, והצד השני - יוצר על ידי מפעלם הישן המולאם בקובה.

קובה הוחרמה ע"י וועידת הסחר העולמי (WTC) בשנת בשנת 1959, ומאז היא פחות או יותר מנועה מהשגת חומרי גלם או טכנולוגייה וידע מבחוץ. התעשייה דרכה במקום. התשתיות והמיכון נשארו כשהיו, בעוד שאר העולם מתפתח. בנוסף, ההיסטוריה מלמדת אותנו כי תעשיה קפיטליסטית הוכיחה את עצמה כיעילה יותר מאחותה הקומוניסטית. כתוצאה, הופחת חלקם היחסי של סיגארי קובה בייצור העולמי, תוך האמרת מחירם.

לסיגארים החדשים הייתה את החוצפה והיכולת להתחרות בסיגארים הקובניים המעולים. הם גם היו זולים יותר, וכך הגיעו לאנשים רבים שללא המהפכה כנראה שלא היו מגלים את עולם אמנות הסיגאר. אנשים צעירים ומבוגרים , גברים ונשים, נהנים היום מסיגאר טוב. סימן ההיכר של צ'רצ'יל וקסטרו מביא עונג לאניני טעם רבים ברחבי העולם, גם אם במקום חליפות ערב הדורה ועניבת פרפר תואמת, הם לובשים ג'ינס וסניקרס.

ואם הזכרנו אנינות, המיתוס טוען כי סיגאר משובח מגולגל רק על ברכי בתולה, מחייך ירוחם ברזילי מחברת צפניה ברזילי בע"מ –LA CASA DEL CIGAR , משאיר אותי לתהות האם שאלון הקבלה של חברות הסיגארים אכן הקדיש סעיף לסוגיה זו. עורקי עלה העטיף יוסרו בידיהן הזריזות של נערות (כנראה שכאן מצבן האישי אינו רלוונטי). לעיתים, מספר ירוחם, העטיף יהיה יקר יותר מכל שאר מרכיבי הסיגאר גם יחד. בסיגאר משובח, יישמר טעם הסיגאר זהה לכל אורכו, גם כאשר הלהבה תתקרב ככל שהסיגאר יתכלה. גם הקופסא יכולה לתת רמז לאיכות שבתוכה – למשל, הסיגארים הקובניים המשובחים ביותר, ה"קוהיבה", (ולא רק הם), משווקים בתוך קופסה מעץ ארז ספרדי, המאפשר ללחות לחדור פנימה, ומשפיע מניחוחו הנעים על תכולתה. יש קופסאות עור מעוטרות להתפאר, קפוסאות סיגארים מעשה ידי אמנים, חתומות וממוספרות ככל יצירת אומנות. חברת פורש, למשל, מוכרת קופסאות סיגארים מקרבון, במחיר פעוט של כ – 3000 $ לקופסה קטנה.
אך קופסא, יפה ואיכותית ככל שתהיה, איננה מספיקה כדי לשמור את הסיגאר לאורך זמן בתנאים האופטימליים הדרושים לו - בטמפרטורה של 17 מעלות צלסיוס, ובלחות של 70 אחוז. יומידור (Humidor) טוב ישמור את הסיגארים בתנאים אופטימליים. גם יומידורים, כמו סיגארים, אפשר למצוא במגוון גדלים, איכויות ומחירים. יומידור טוב עשוי בדרך כלל מעץ הארז הספרדי , או מעור (בשילוב עץ הארז). מתקן לאצירת לחות ובקר (שעון) לחות הם החלק ה"עובד" של היומידור, בעוד שעיצובו החיצוני הוא אשר נראה לעיין. גם היומידור יכול להתנאות בעיצוב מיוחד, וגם כאן יש אמנים ידועי שם המעצבים יומידורים יחודיים לבעלי הממון, הטעם הטוב והתאווה לסיגארים. וכאמור, תאווה זו הולכת ומתפשטת גם באוכלוסיות שיצרני הסיגארים בדורות הקודמים לא חלמו כי אי פעם ירכשו את תוצרתם.

שיטות השיווק של חלק מברוני הסיגארים החדשים היו עלולת לגרום לאינדיאנים מגלי הטבק, להחוויר: טוני סופראנו הטלוויזיוני, מעשן סיגארי "מאדורו" של "CAO", שאף הוציאה סיגאר חדש בשם "הסופראנוס"', ובניקרגואה, החלו בייצור סיגארים אורגניים, המשווקים בשם הבריאות והטבע ע"י משפחת Plasencia , שהיו גורמים לדקארט לחשוב על לוגיקה חדשה. (בגידולי טבק לסיגארים אורגניים אין מרססים רעלים כימיים על העלים, אלא משתמשים בשלשולים ושום כדי לדחות חרקים מזיקים – שיטות שהיו נקוטות על ידי האינדיאנים לפני יותר מ – 500 שנה). ואפילו – קבוצת צמרת בליגת ה- NBA מחלקת סיגארים לשחקנים לאחר ניצחונות חשובים, וכמובן שהם מצטלמים מעשנים וצוהלים כאשר עשן הסיגארים מתמזג באלגנטיות עם הילת המנצחים מעל ראשם...

לכן המשווקים הרשמיים של הסיגרים הקובנים – הלא היא ממשלת קובה נאלצת להיאבק ביריבים החמושים במוצרים חדשניים וכרישי שיווק שנונים, בנוסף לאיכות ומגוון, קשרים בינלאומיים וחומרי גלם משובחים מכל העולם, וכן זייפנים רבים מביית ומחוץ.

כי במקום שמשלמים הרבה והרבה מאוד על איכות, תמיד יהיו תמימים שיתפתו לשלם פחות על דבר שלכאורה שווה יותר, וזייפנים שיחמדו את כספם של אותם תמימים. יש זיופים גסים, שכל חובב מתחיל יוכל לזהות – למשל, סיגר שנעשה במכונה המוצג כסיגר בעבודת יד יזוהה ע"י צורת הספירלה בחתך שלו - בחתך של סיגר עבודת יד, יש לפחות 3 חלקים קונצנטריים נפרדים (עטיף, אוגד ומילוי). על הקצה השני של הקשת המרנינה של זיופים נמצאים המקצוענים: למרות שקופסת סיגארים קובנית נושאת סימני זיהוי ואותנטיות כמו שטר כסף, כמו בכל משחק שוטרים וגנבים ראוי לשמו, אף אמצעי זהירות והגנה לא יעמוד בפני הזייפן המקצוען הנחוש לאורך זמן. לכן, ממליץ ירוחם, כדאי לקנות רק מספקים רציניים, המוכרים לכם לאורך זמן או שהומלצו על ידי חברים ועמיתים, ולא להתפתות ל"מציאות", קוסמות ככל שיהיו.

לסיכום, תמצאו אותם בטעמי קפה, שמנת וברנדי, שוקולד ואדמה, נוסף על הטעמים השמרניים הרגילים, במועדוני ג'אז וגם בפואייה אחרי האופרה, לובשי ג'ינס ולובשות מיני יחזיקו אותם באותה הנאה כמו לובשי חליפות הדורות. יותר ויותר אנשים מגלים את הקסם ואת העושר האינסופי של הסיגארים. ובמבט לאחור של שנות דור, ועם יד על הלב, ייתכן ונצטרך להכיר תודה לפידל המזוקן, שבזכותו, כנראה, אנחנו נהנים מעושר וממגוון הסיגארים המוצע לנו היום.
כתבה: סתיו שגב פורסם במוסף חטאים ( צורף למגזין הבית- המרכז הישראלי לעיצוב 12/05 )

מכירת טבק למי שלא מלאו לו 18 אסורה בהחלט!
עם כניסתך לאתר זה הינך מצהיר שגילך מעל 18 שנה
אם גילך מתחת לגיל 18 הנך נדרש לצאת מיידית מהאתר.
אביחי - יעוץ פיתוח וקידום אתרים


Tweet